• top1
  • top2
  • top3Szkolenia
Informacje
Biznesplany
Projekty unijne
Wdrożenia RODO
Legalizacja dokumentów handlowych i eksportowych
Pożyczki unijne - przygotowanie dokumentów
Konferencje
Ośrodek Mediacji
Regionalny Program Mentoringowy
Wynajem sali szkoleniowej
Wirtualne Biuro PP34Pobierz ofertę

Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.
Informujemy, jak założyć działalność gospodarcząZanim przejdziesz do rejestracji firmy, dowiedz się, co jeszcze możesz zrobić przed założeniem firmy. Sprawdź m.in., czy możesz uzyskać dofinansowanie na działalność. Zanim wystartujesz z własną firmą napisz dobrybiznesplan, który ułatwi Ci planowanie dalszego rozwoju.

Jeśli już wiesz, jakiego rodzaju działalność chcesz prowadzić, mamy dla Ciebie gotowe poradniki na temat zakładania firmy w różnych branżach, które pomogą Ci stawiać pierwsze kroki w biznesie.

Skorzystaj z wyszukiwarki poradników, aby dowiedzieć się więcej na temat rodzajów działalności, praw i obowiązków przedsiębiorcy oraz innych spraw związanych z prowadzeniem firmy.

Forma prawna

Przede wszystkim musisz zdecydować, czy chcesz prowadzić działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej (wpis do CEIDG), czy może w bardziej zaawansowanej formie – spółki zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Nie jesteś zdecydowany, jaką formę działalności wybrać? Pomożemy Ci. Zapoznaj się z działem Formy prowadzenia działalności.


Wybór formy opodatkowania

Decydujesz się na wpis do CEIDG – będziesz podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). W tym przypadku możesz wybrać jedną z wielu form opodatkowania tym podatkiem. Wybierz mądrze, od tego będzie zależało jak dużo formalności trzeba wypełniać i jak wysoki podatek trzeba będzie zapłacić (każda forma opodatkowania ma swoje wady i zalety), a zmiana formy opodatkowania może nastąpić tylko w określonych terminach.

Spółki rejestrowane w KRS są zazwyczaj podatnikami CIT (np. spółka z o.o.) albo podatnikami są wyłącznie ich wspólnicy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat dostępnych form opodatkowania, zapoznaj się z informacjami w dziale Formy opodatkowania.

Nazwa działalności


Każda działalność musi mieć swoją nazwę (firmę). W przypadku wpisu do CEIDG firmą przedsiębiorcy jest co najmniej jego imię i nazwisko, w przypadku podmiotów rejestrowanych w KRS, nazwa działalności zależy od wybranego rodzaju spółki. Niektórych wyrazów nie można stosować w firmie, jeżeli nie prowadzi ona określonej działalności. Ograniczenia występują m.in. w sektorze finansowym. Ponadto nazwa nie może wprowadzać klientów w błąd co do przedmiotu działalności.

Nie wiesz, jak powinna brzmieć nazwa Twojej działalności. Pomożemy Ci.Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami.


Przedmiot działalności firmy – PKD


Kolejną sprawą, o której musisz pamiętać przed rozpoczęciem działalności jest jej zakres. Podczas rejestracji musisz wskazać czym Twoja firma będzie się zajmowała. Służą do tego kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Jeżeli zmienisz profil działalności, zmiana kodów jest możliwa w każdej chwili.

Nie wiesz, jaki kod PKD wybrać, pomożemy Ci. Na biznes gov.pl dostępna jest wyszukiwarka kodów PKD. Dowiedz się więcej o tym, jak określać rodzaje działalności gospodarczej za pomocą kodów PKD.


Siedziba działalności

Każda firma musi mieć siedzibę. Może to być Twoje mieszkanie lub wynajęte biuro. Wybór siedziby ma wpływ na to, w którym urzędzie skarbowym trzeba będzie rozliczać podatek dochodowy.

Masz wątpliwości, gdzie ma być siedziba Twojej firmy, pomożemy Ci. Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami na temat siedziby i adresu firmy.


Rachunek bankowy przedsiębiorcy

Jako przedsiębiorca potrzebujesz rachunku do rozliczeń z kontrahentami i zapłaty podatków oraz składek do ZUS. Jeżeli chcesz być przedsiębiorcą wpisanym do CEIDG nie zawsze musisz zakładać dodatkowy rachunek firmowy.

Nie wiesz, czy potrzebujesz dodatkowego rachunku bankowego, pomożemy Ci. Zapoznaj się z artykułem Rachunek bankowy przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG.

Tutajznajdziesz porady dotyczące wyboru odpowiedniego dla Twojej firmy konta firmowego.


Kiedy nie musisz rejestrować działalności

Nie każda aktywność gospodarcza powoduje obowiązek rejestracji działalności.
Sprawdź,kiedy nie musisz rejestrować działalności.


Dowiedz się więcej

Chcesz dowiedzieć się, jak będzie wyglądał proces rejestracji Twojej firmy? Zapoznaj się z artykułemRejestracja działalności.źródło: www.biznes.gov.pl

WB

INSIGNIS

Oferta dla członków
Baza firm członkowskich
Przystąp do RIPH (deklaracja on-line)