• top2
  • top3
  • top1

Pakiet dot. tarczy antykryzysowej – uchwalony przez Sejm


Szkolenia
Informacje
Biznesplany
Projekty unijne
Wdrożenia RODO
Legalizacja dokumentów handlowych i eksportowych
Pożyczki unijne - przygotowanie dokumentów
Konferencje
Ośrodek Mediacji
Regionalny Program Mentoringowy
Wynajem sali szkoleniowej
Wirtualne Biuro PP34Pobierz ofertę


Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.
Przedsiębiorco! Darowiznę na szkoły zawodowe można odliczyć od dochodu

Przypominamy, że w 2019 roku firmy dostały nową ulgę. Mogą odliczyć od dochodu darowiznę na kształcenie uczniów.

Przedsiębiorcy, którym leży na sercu dobro polskiej edukacji mogą wspierać szkolnictwo zawodowe poprzez przekazanie szkole materiałów dydaktycznych lub środków trwałych. Na przykład mogą to być komputery, meble lub specjalistyczny sprzęt. Muszą być kompletne i zdatne do użytku oraz nie starsze niż 12 lat.

Ulga podatkowa nie przysługuje w przypadku darowizn pieniężnych nawet jeśli te zostaną przekazane na cele edukacji zawodowej. Podatnik ma możliwość posiadane środki wydać sam na pomoce dydaktyczne lub określone środki trwałe, a następnie przekazać je wybranej placówce dydaktycznej.

Darowizny na szkoły zawodowe mogą odliczyć od dochodu zarówno spółki płacące CIT, jak i firmy odprowadzające PIT. Preferencja przysługuje także tym, którzy rozliczają się stawką liniową.

Kogo można obdarować, żeby skorzystać z ulgi?
Publiczne szkoły prowadzące kształcenie zawodowe, o których mowa w art. 4 pkt 28a prawa oświatowego. Są tam m.in. pięcioletnie technika, szkoły policealne dla osób posiadających wykształcenie średnie lub średnie branżowe o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku czy też szkoły artystyczne.

Ulgą powinny się zainteresować zwłaszcza te firmy, które zabiegają o kadrę. Przekazując np. maszyny produkcyjne, szkole kształcącej w ich branży, mogą liczyć na wyszkolenie przyszłych pracowników. Każda ze stron korzysta: firma ma szansę na pozyskanie pracowników i pomniejsza podatkowe obciążenia, natomiast szkoła dostaje za darmo wyposażenie niezbędne do kształcenia uczniów.

Ważne!
Prawo do odliczenia darowizny na cele edukacji zawodowej przysługuje podatnikom osiągającym przychody ze źródła – działalność gospodarcza. Z takiego brzmienia przepisu można uznać, że darowany nie musi być majątek firmowy. Dopuszczalne jest, aby osoba prowadząca działalność kupiła prywatnie sprzęt, a następnie przekazała go na cele edukacji darowizną.


źródło: www.rp.pl 
         www.podatki.gov.pl
legalizacja

AWILUX

Oferta dla członków
Baza firm członkowskich
Przystąp do RIPH (deklaracja on-line)